16. 7. Stočili první košer Becherovku, většina míří do Izraele

Autor: Michael Lapčík

 

Karlovy Vary – Židé si už zanedlouho budou moci pochutnat na Becherovce. V Karlových Varech dnes stočili historicky první košer verzi tradičního bylinného likéru.

 

Becherovka_rabin1251Přidělení košer certifikátu s mezinárodní platností předcházela detailní kontrola složení, výrobního procesu i technologií, kterou provedl rabín a vedoucí kašrut oddělení Menachem Kalchheim. Ten dohlédl na čištění zařízení, zkontroloval suroviny a zapečetil tanky, v nichž se uskutečňuje macerace, míchání, čiření a vymrazování Becherovky.

 

Na samotné stáčení košer šarže dohlédl mašgiach neboli rituální kontrolor Václav Bittner z pražské židovské obce. „Košer Becherovka je symbolem spojení židovské košer kvality a české národní tradice,“ pochvaloval si rabín Menachem Kalchheim. Dodal, že platnost certifikátu je časově omezena a vztahuje se pouze k této speciální šarži.

 

Becherovka_rabin101Košer variantu Becherovky můžete koupit už za pár dnů v lahvi o objemu 0,7 litru, jejíž zadní stranu zdobí speciální etiketa s hebrejským textem a symbolem košer – parve. „Produkt vyhovuje chuťovému profilu Izraelců. Izrael a USA jsou pro košer Becherovku nejdůležitějším exportním trhem a tam také poputuje většina z celkové košer produkce. Věříme, že díky tomu poptávka dále poroste,“ uvedl provozní ředitel společnosti Vladimír Darebník.

 

K dostání bude tato mimořádná edice i v Česku. A to ve specializovaných obchodech určených pro místní židovskou komunitu. V Praze je to například košer prodejna Šalom pod Vysokou synagogou.

 
Komentáře