Autor vítězné becherky pochází ze sklářské rodiny

5. 2. 2015

Autor: Michael Lapčík

 

Skleněné lustry vyhotovené dle jeho návrhů krášlí sály v Londýně či Dubaji. Po pětiletém angažmá u výrobce svítidel se prosadil také v oblasti nápojového skla. Dvaatřicetiletý Tomáš Hovorka se v tomto týdnu stal vítězem pátého ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů, v němž jde o navrhování nové likérové skleničky.

 

Tomáš Hovorka (3)Rodák ze Semil a absolvent střední sklářské školy a následně i Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se jako jediný český designér probojoval do pětičlenné společnosti finalistů tohoto originálního klání již potřetí. A tentokrát dokázal dosáhnout až na nejvyšší metu.

 

Pocházím ze sklářské rodiny. Líbí se mi, že soutěž jako jediná v České republice účastníkům umožňuje navrhnout vlastní sklenici jako průmyslový produkt,“ oceňuje Tomáš Hovorka koncept akce.

 

Do letošního poháru se přihlásil rekordní počet designérů. Šestičlenná porota, v níž nechyběli veleznámý designér Bořek Šípek nebo barmanská tvář Becherovky George Němec, vybírala kvinteto finalistů z celkem 132 návrhů. O konečném pořadí pak rozhodla svým hlasováním veřejnost více než 20 tisíci hlasy.

 

K vítězství Tomáše Hovorku přivedlo 6.441 hlasů. „Většinou končívám na druhých a třetích místech, takže tento úspěch řadím hodně vysoko,“ přiznává designér, který v současnosti spolupracuje s návrhářem Rony Pleslem a podílí se mimo jiné například na projektech Kofoly.

 

Tomáš Hovorka (1)Při navrhování skleničky se inspiroval samotnou historií Becherovky a skleničkou „likérkou“, jež je pro tento bylinný likér typická. „V návrhu nové becherky jsem propojil tyto dva elementy a dal tak vzniknout unikátní skleničce, která v sobě snoubí historii i téma Do dna,“ dodává.

 

Za vítězství Tomáš Hovorka obdržel šek na 50 tisíc korun a pohár autora Marcela Mochala, vítěze premiérového ročníku soutěže. Becherovka si zaslouží být servírována namrazená a likérová sklenička Tomáše Hovorky je pro to ideální,“ podotýká brand manažer Becherovky Filip Větrovský s tím, že nádobku v počtu několika desítek tisíc kusů vyrobí poděbradská sklárna Crystal Bohemia.

 

Becherovka organizuje Pohár českých designérů od roku 2009. Cílem soutěže je vyzdvihnout tradici dvou ikon českého průmyslu – sklářství a karlovarského bylinného likéru.

 

Podívejte se na návrhy všech pěti finalistů:

 

1. Tomáš Hovorka

BPČD_Tomáš_Hovorka

2. Petr Kořínek

BP─îD_Petr_Ko┼Ö├şnek

3. Martin Přibík

BP─îD_Martin_P┼Öib├şk

4. Miloš Pexa

BPČD_Miloš_Pexa

5. Adam Tureček

BP─îD_Adam_Ture─Źek

 
Komentáře