Kdo na to má? 5 nejdražších značek alkoholu

30. 9. 2015

Autor: Michael Lapčík

 

Koňak, whisky a čínská obilná pálenka baijiu. Tyto typy destilátů zahrnuje pětice nejdražších alkoholových značek na světě, kterou určil výzkum agentury Euromonitor International.

 

„Jde o mix regionálních a globálních brandů s dvěma společnými jmenovateli. Zaměřují se na asijské trhy a všechny kromě Martellu vyrobí méně než 9 milionů litrů ročně,“ prozradil analytik Euromonitoru Jeremy Cunnington s tím, že žebříček by se v blízké budoucnosti neměl měnit, a to ani navzdory současným ekonomickým obtížím, jimž musí čelit především Čína.

 

5. Martell

Cena za litr: 224 dolarů (5.443 Kč)

martell

Martell

Možná to leckoho překvapí, ale Martell je v našem žebříčku jediným koňakem. Ten přitom obecně platí za luxusní pití. Konkurenční Rémy Martin sice nabízí některé unikátnější a dražší série, ale jejich podíl v portfoliu není tak vysoký jako u Martellu orientujícího se na čínskou nejmovitější klientelu. Na Rémy Martin tak zbývá „pouhá“ osmá příčka s průměrnou doporučenou prodejní cenou 182 dolarů za litr.

 

Na lahvích tohoto slavného koňaku září letopočet 1715. Právě v tomto roce se Brit Jean Martell přestěhoval z městečka Jersey do francouzského Cognacu, aby zde nastartoval byznys s vinnou pálenkou určenou k sudovému zrání. První koňak VSOP (Very Superior Old Pale) firma vyrobila více než století poté, v roce 1831.

 

4. Imperial

Cena za litr: 257 dolarů (6.245 Kč)

imperial

Imperial

Mezi nejdražší pálenky patří také skotská blendovaná whisky Imperial. Jde o nejprodávanější skotskou whisky v Jižní Korei, kde jdou high-endové destiláty velmi dobře na odbyt. Portfolio Imperialu zde proto zahrnuje whisky ve stáří od 12 do 21 let. Jde o jednu z klíčových značek společnosti Pernod Ricard v tomto regionu.

 

Palírnu Imperial založil ve středním Speyside v roce 1897 Thomas Mackenzie, který stál také u zrodu Taliskeru a Dailuaine. Jméno destilérky odkazovalo na v témže roce slavené diamantové jubileum panování královny Viktorie.

 

Kvůli snížené poptávce po whisky a s tím spojené krizi v odvětví však byla palírna dlouho uzavřená – v období od svého otevření až po rok 1955 fungovala jen dva roky. Nepracovalo se zde ještě mezi lety 1985 a 1989 a také v období 2000 až 2005.

 

3. Royal Salute

Cena za litr: 280 dolarů (6.804 Kč)

royal

Royal Salute

Luxusní značka whisky ze Speyside Royal Salute se dobře prodává v Číně a na Taiwanu, ale také v bezcelních zónách ve Vietnamu, Jižní Korei a USA. V posledních letech však Royal Salute zasáhly čínské ekonomické turbulence, což vedlo k 8% propadu prodeje.

 

Brand z dílny Chivas vznikl v roce 1953 k příležitosti korunovace královny Alžběty II., domov má ve skotském regionu Speyside. Žádná z jeho whisky není mladší 21 let. Nejdražší lahví v nabídce, Tribute to Honour, je osázená čtyřstovkou černých a bílých diamantů. Uvnitř se skrývá blend minimálně 45letých whisky. Stojí okolo 150 tisíc liber.

 

2. Guojiao

Cena za litr: 365 dolarů (8.870 Kč)

guojiao

Guojiao

Baijiu je čirá asijská pálenka z čiroku, pšenice nebo rýže. Prémiovým reprezentantem tohoto druhu alkoholu je brand Guojiao výrobce Luzhou Laojiao.

 

Možná jste už o ní slyšeli, ale pravděpodobněji spíše ne. Tenhle druh pití je totiž populární mezi vysokými vojenskými a vládními činiteli a úředníky v Číně. Kultura opulentních darů v této společenské vrstvě je tam dobře známým pojmem. Nešvar se v nejlidnatější zemi v posledních letech potírá, což postihlo i tržby luxusních baijiu.

 

1. Han Jiang

Cena za litr: 380 dolarů (9.234 Kč)

Euro-atlantickému světu neznámý Han Jiang (nedaří se ani vygooglit jeho fotografii) je dle údajů Euromonitoru nejdražší značkou alkoholu vůbec. Další producent destilátu baijiu však ani zdaleka neprodává v takových objemech, jako jiní výrobci v této kategorii.

 

Podobně jako Guojiao, také Han Jiang dlouho těžil z čínské kultury předražených pozorností pro důležité lidi ve státním aparátu. Kvůli současným protikorupčním opatřením a burzovní krizi se dá předpokládat zlevňování za účelem udržení prodeje.

 

* informace o cenách za litr pochází z roku 2013.

 
Komentáře