17. 3. Revoluční šampaňské od Moëtu dostanete za necelých 13 tisíc

17. 3. 2016

Autor: Michael Lapčík

 

moet-chandon_mciii_savoirfaire_4Ta láhev vás zaujme už samotným vzhledem, který odpovídá exkluzivitě jejího obsahu. Pochází z „dílny“ slavné značky Moët & Chandon a má za úkol začít psát novou kapitolu ve světě šampaňského.

 

Moët & Chandon MCIII je totiž prvním víceročníkovým šampaňským z archivních vín, která zrála ve třech různých prostředích – kovu, dřevu a skle. Cílem výrobce bylo využít předností každého z použitých materiálů a tím zvýraznit charakteristické vlastnosti složek výsledného cuvée.

 

Degustační poznámky

Aroma Komplexní vůně se odhaluje vrstvu po vrstvě. Jako první nastupují tóny kávy, sladu, pralinek, pekanových ořechů a lékořice. Poté do popředí vystoupí ovocný buket s nádechem citronové kůry a bergamotu. Závěrečné vůně jsou minerální s mořským aroma.

Chuť Víno má plné tělo, ovocná chuť se projevuje tóny švestek a nektarinek, kandovaných citrusů, sušených fíků, vanilky a skořice. Víno se vyvíjí k minerálnímu závěru s lehkou, hořkou a povzbuzující slaností.

Doporučená teplota podávání je 12 stupňů Celsia.

Tento netradiční počin má ambici být revolučním a ultraprémiovým šampaňským pro ty nejnáročnější konzumenty.

 

První vrstva asambláže rovným dílem složená z odrůd Chardonnay a Pinot Noir ročníku 2003 zrála v nerezových tancích, směsi dodává strukturu a atraktivní ovocné tóny. Druhá vrstva z dubových sudů obsahuje tichá vína Grand Vintage 1998, 2000 a 2002, která se vyznačují jemnou patinou a chutí na patře. Třetí vrstvu vyzrálou ve skleněných lahvích tvoří šampaňská vína Grand Vintage 1993, 1998 a 1999, ta jsou charakteristická svěžestí a vyzrálostí.

 

Finální cuvée sklepmistři Moët & Chandon namíchali v roce 2004. Pak zrálo deset let ve sklepích a poté ještě další rok po degoržování (odstranění kalů) společně s expedičním likérem, který šampaňskému dodal cukernatost 5 gramů/litr.

 

První generace řady CCIII nese označení 001.14, kdy první trojčíslí označuje první cuvée a čtrnáctka se vztahuje k roku degoržování. Láhev, jež díky stříbrným prvkům ve tmě světélkuje, vyrobili ve sklárně Zalto Denk’Art.

 

V Česku je tato novinka k dostání od března v pražských prodejnách Gurmetum v obchodních centrech Chodov, Smíchov a Arkády Pankrác, stejně jako na e-shopu moet-hennessycz.cz. Doporučená cena činí 12.650 korun.

 
Komentáře