Místo šejkrů jehly. Lidi z Baru vyrazili darovat krev

30. 1. 2019

Autor: Michael Lapčík

 

„Páni, to je papírů,“ diví se Jan Podlena, barman z Baru, který neexistuje, nad štosem dokumentů v čekárně transfuzního oddělení brněnské Fakultní nemocnice.

 

Zřejmě nečekal, že dárcovství krve bude zatíženo jistým byrokratickým procesem. Přečíst poučení a vyplnit dotazník, obojí o několika stranách, zabere pěkných pár desítek minut. Pak už nezbývá než čekat na vyvolání svého jména a odebrání testovacího vzorku, podle nějž teprve lékaři určí, zda je člověk tou vhodnou osobou pro dárcovství.

Je středeční ráno a u okýnek na příjmu se střídá jeden potenciální dárce za druhým. Přišla sem dnes také celá parta Lidí z Baru, kteří pro jednou zahodili šejkry a míchací lžíce a vyrazili hromadně darovat krev. Celkem devět kolegů tak po 450 mililitrech přispělo do krevní banky v Bohunicích více než čtyřmi litry životadárné tekutiny.

 

„Jednoduše chceme jednou za čas udělat nějakou dobrou věc. Už nyní domlouváme s nemocnicí další odběrový termín na letošní červen. Inspirací nám byl klub amerického fotbalu Brno Alligators, jehož členové krev pravidelně hromadně darují,“ vysvětluje barman a lídr dárcovské skupiny Vojtěch Sláma, který v týmu Lidí z Baru mimo jiné vymýšlí dobrovolné volnočasové a sportovní aktivity.

Celá procedura nakonec barmanům zabrala větší část dopoledne. Samotný darovací odběr však trval jen zhruba pět až deset minut. „Byla to pohoda. Zdravotní sestry jsou tu milé a usměvavé, nikomu z nás se ani neudělalo špatně,“ referuje chvíli po odběru barman a spolumajitel podniku 4pokoje Tomáš Křemenák, který byl krev darovat popáté v životě – po desetileté pauze. A jak dodává, hodlá v této aktivitě pokračovat.

 

K podobnému hromadnému odběru krve na Transfuzním a tkáňovém oddělení nemocnice se může „vyhecovat“ jakýkoliv pracovní kolektiv, sportovní tým nebo třeba parta kamarádů. „Nejčastěji chodí skupiny v počtu šesti až patnácti dárců. Nejprve se domluví na konkrétní termín, zhruba měsíc před akcí je nutné poslat přesný seznam dárců,“ upřesňuje Beatrix Křížová, referentka komunikačního centra nemocnice.

Podle ní je jednoznačně největším odběratelem krevních produktů z transfuzního oddělení místní interní hematologická a onkologická klinika. „Tam ročně vydáme 10 tisíc transfuzních přípravků. Na druhém místě je Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny s asi čtvrtinovým objemem a velmi podobnou spotřebu má Ortopedická klinika,“ informuje Beatrix Křížová s tím, že doba použitelnosti jednotlivých produktů se velmi liší. Zatímco krevní destičky mají pětidenní dobu použitelnosti, u červených krvinek tato lhůta dosahuje 42 dní. Plazma se může ve zmraženém stavu uchovávat až tři roky.

Lidi z Baru už pracují na dalším dobročinném projektu. Plánují sesumírovat informace o tom, jak může člověk ovlivnit kvalitu spánku v nestandardní denní době, a sdílet je nočním pracovníkům různých oborů.

 
Komentáře