17. 5. Top čeští barmani míří do Brna na Konferenci CBA

17. 5. 2016

Autor: Michael Lapčík

 

Brno – V sobotu 21. a neděli 22. května se v brněnském hotelu Voroněž uskuteční Konference České barmanské asociace (CBA). Konference této profesní organizace sdružující pracovníky v pohostinství se koná každoročně, v Brně to však bude úplně poprvé.

 

Konference2Do jihomoravské metropole tak zamíří stovky profesionálů a příznivců nápojové gastronomie z celé republiky. „Brněnská gastronomická scéna prožívá v současnosti rozkvět, volba místa konání letošní konference tedy není náhodná,“ podotýká prezident CBA Aleš Svojanovský.

 

Sobotní program konference bude věnován národnímu kolu soutěže v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink. Nejlepší účastník postoupí do světového finále pořádaného v červnu v Praze.

 

Nabitou neděli už ráno odstartují čeští teatendeři, tedy specialisté na přípravu čaje a jeho použití v gastronomii. Příslušníci tohoto velmi mladého oboru se mezi sebou na Konferenci CBA utkají vůbec poprvé. Bude to ve dvou disciplínách (příprava čaje a degustace čaje), jejichž vítězové získají letenku a účast v celosvětovém finále této soutěže v jihokorejském Soulu!

 

Konference1Síly mezi sebou v přípravě kávy poměří i baristé. Po poledni přijde na řadu prestižní exhibiční soutěž barmanů Grand Prix CBA. V ní se představí 21 vybraných profesionálů z top českých a slovenských podniků. „Při tvorbě krátkého a dlouhého drinku by každý z nich měl předvést to nejlepší, co je na středoevropské barové scéně k mání. Těšíme se na nápadité drinky z neobvyklých surovin a jejich skvělé prezentace,“ dodává Aleš Svojanovský.

 

VIP hostem události bude Zdeněk Kaštánek, spolumajitel singapurského baru 28 Hong Kong Street, který přijal pozvání na konferenci bez dlouhého rozmýšlení. Rodák z Bystřice nad Pernštejnem zasedne v komisi hodnotitelů Grand Prix CBA a během programu vystoupí se zajímavou přednáškou.

 

Konference3Kaštánek je celosvětově respektovanou osobností, loni ho prestižní americká anketa Tales of the Cocktail zařadila mezi čtveřici nejlepších barmanů na světě. V Česku se zdržuje výjimečně, ostatně hned v pondělí po konferenci odlétá zpět do Asie. Jde tak o jedinečnou možnost se s ním osobně setkat (více o něm zde).

 

Nedělní večer zakončí předávání Ceny Bohumila Pavlíčka za zásluhy v oboru barmanství a ocenění Barman roku, jehož držitel bude letos reprezentovat Českou republiku na barmanském mistrovství světa v japonském Tokiu.

 

Od hotelu Voroněž bude po celý den jezdit speciální linka do Líšně, kde vzniká Národní vzdělávací centrum CBA. Návštěvníky v něm čeká komentovaná prohlídka prostor podrobujících se renovaci. Termín otevření centra se oproti původním předpokladům posunul na začátek příštího roku.

 
Komentáře