Obří podpora. Ukradené dýmky ze Slasti se podařilo nahradit za den

12. 5. 2020

Autor: Michael Lapčík

Foto: Lidi z Baru

 

V nouzi prý poznáš přítele. A brněnský bar Slast, zdá se, má takových přátel opravdu hodně. Důkazem budiž obrovská vlna solidarity, která se vzedmula po nedělním vykradení podniku doposud neznámým pachatelem.

 

Když se zaměstnanci nejmladšího podniku Lidí z Baru dostavili v neděli do práce, aby konečně mohli připravit pondělní částečné znovuotevření po dlouhé koronavirové přestávce, nemohli uvěřit vlastním očím. Přivítala je spoušť v podobě rozbitých tabletů a tiskáren, a především – ve skladu chybělo 36 designových vodních dýmek, tedy naprostá většina inventáře. Odhadovaná škoda? Více než 300 tisíc korun.

Protože podnik specializovaný na servírování vodních dýmek nemůže bez vodních dýmek dost dobře fungovat, obrátili se jeho provozovatelé prostřednictvím sociálních sítí na své příznivce. S prosbou, zda neví o nějakých slušných „shishách“ na půjčení. A reakce předčila jejich očekávání.

 

„Dnes celý den zvoní telefony a pípají zprávy na různých komunikačních kanálech. S konkrétním návrhem pomoci se nám ozvalo několik společností a desítky lidí,“ říká s nadšením v hlase spolumajitel a provozní Slasti Jan Vodička. Hosté již otevřené barové zahrádky na Zelném trhu tak o požitek z kouření profesionální vodní dýmky nepřijdou.

 

Na situaci okamžitě zareagovali například ostravští výrobci „farců“ Marvin smoke, kteří dnes ke dveřím Slasti přivezli dar v podobě šesti dýmek. Za velmi výhodných podmínek pak další kusy dodali Valravn Crafts z Frýdlantu nad Ostravicí. S podobnou nabídkou přispěchal také orientální velkoobchod Shanti a přihodil k ní prémiový tabák značky Resolution.

 

„Další potřebné dýmky nám bezplatně půjčil náš bývalý kolega Michal Netolický, který nyní provozuje vlastní cateringovou agenturu. Své momentálně nevyužité dýmky nabídl i brzy se otevírající nový pražský podnik,“ doplňuje Jan Vodička.

Zdaleka tak nebylo nutné využít všech nabídek k zapůjčení dýmek, které následně přišly od podniků Black Sun Bar, Koncept Brno, Chicago nebo hodonínských Dýmek od Stana. Nemluvě o zhruba 70 lidech z řad konzumentů ochuceného tabáku, kteří doma disponují volnou vodní dýmkou a byli ochotní se o ni podělit.

 

„Podpořil nás i pivovar Chomout, který nám nějakou formou pomůže rozjet na naší zahrádce tu správnou párty. Brněnský destilatér Robert Urbánek zase slíbil, že pošle karton ginu. S nabídkou jakékoliv pomoci ale přispěchal i jeden elektroservis či majitelka tetovacího salonu,“ dodává další ze spolumajitelů Slasti Tomáš Miška.

 

Provozovatelé se shodují, že takto masivní odezva na těžko pochopitelný čin je překvapila. „Připadá mi to bez přehánění jako sen. Vloupání těsně před znovuotevřením podniku nám vzalo vítr z plachet, ale sled dnešních událostí ztracenou energii mnohonásobně dobil. Doteď mi nedocházelo, jak širokou základnu fanoušků máme a pro kolik lidí jsme jejich nejoblíbenějším barem. Moc si toho vážíme,“ uzavírá Jan Vodička.

 

Podle policistů vyšetřujících vykradení Slasti bohužel nejde o výjimečný případ. Po druhém prodloužení nouzového stavu totiž v městské části Brno-střed zřetelně stoupla kriminalita. Policisté tady údajně denně řeší čtyři až pět nových vloupání do komerčních provozoven či bytů.

 
Komentáře