13. 11. 2014
Autor: Michael Lapčík
Už jste slyšeli o lodi Quantum of the Seas? Pokud se nezajímáte o luxusní plavby okolo Baham nebo Japonska, tak pravděpodobně ne.
Jde o nejmodernější zaoceánskou loď nové generace, která vyplula na své pravidelné linky teprve před pár dny. Pojme 4 tisíce pasažérů a na toulkách slanými vodami je umí zabavit nepřeberným množstvím atrakcí. Na její palubě najdete simulátory volného pádu i surfování, vyhlídkovou kapsli připevněnou k velkému ramenu nad lodí, lezeckou stěnu, kolotočová narážecí autíčka, cirkusovou školu, kasíno i plochu pro kolečkové bruslení. Celý koráb je protkaný technologiemi, v některých kajutách si třeba můžete na virtuálních balkonech volit výhled měněním různých prostředí.
To všechno je zajímavý materiál pro magazíny o luxusních výletních lodích. My se zabývejme jen jednou místností této majestátní krasavice patřící do kategorie „smart ship“. Je jí Bionic Bar s poněkud netradiční obsluhou. Nehledejte tady barmana s košilí a motýlkem, který s vámi pokecá o ženských (chlapech) a fotbalu. Je to totiž robot.
Ano, podle provozovatele Royal Caribbean International jde o první podnik s robotickým barmanem nejen na moři, ale na celém světě vůbec. Stroj se jmenuje Makr Shakr a postavili jej v Senseable City Lab na slavném Massachusettském technologickém institutu. Pohyby robota jeho tvůrci naprogramovali snímáním těla Roberta Bolleho, sólisty American Ballet Theatre, ve spolupráci s italským režisérem a choreografem Marco Pellem.
Zákazník si nejdříve musí do svého telefonu nebo tabletu stáhnout potřebnou aplikaci, pomocí níž si koktejl objedná. Může vybírat ze signature a klasických drinků, nebo si vymyslet svůj vlastní. Práci odvedou robotická ramena, jejichž pohyby zvládají veškeré barmanské techniky včetně šejkrování nebo krájení citrusů. Hotový drink se k příjemci dostane na dopravníkovém pásu.
Výrobci robota tvrdí, že se nesnaží nahradit lidskou pracovní sílu umělou inteligencí. Na svůj projekt nahlíží spíše jako na sociální experiment hodnotící, jak lidé využívají možnosti dnešní digitální epochy.
„Makr Shakr je výborným příkladem toho, jak digitální technologie mění interakci mezi lidmi a produkty. Toto téma naše laboratoř zkoumá značně podrobně,“ řekl Carlo Ratti, ředitel MIT Senseable City Lab, magazínu Singularity Hub.
I přes vyjádření tvůrců je Makr Shakr dalším jasným příkladem rychlosti postupu automatizace. Tenhle volně dostupný komerční produkt si přece do svého podniku může pořídit každý, kdo na to má, a provozovatel luxusní lodi to taky udělal. Už se nepohybujeme ve sféře vědeckého či akademického nepraktična, ani sci-fi z daleké budoucnosti.
Přesto se není třeba obávat, že by barmanské řemeslo v příštích několika generacích zaniklo, alespoň ne kvůli postupující robotizaci výroby a s ní spojeným šetřením na provozních nákladech. Kdo by potom na baru chlácholil vlídným slovem hosta, který se odpoledne rozešel s přítelkyní? Kovová ruka s naprogramovaným rejstříkem odpovědí určitě ne. A kapitalisté z řad kavárníků a majitelů barů to dobře vědí.
Podívejte se, jak Makr Shakr pracuje.
Podívejte se, jak oslavují Halloween v Americe. Dáte si také? Upozornění: nic pro koktejlové puristy!
Kampaň na dva miliony korun trvala jediný den. Z barmanské limonády se stal profesionální produkt.
Nebaví vás jen tak sedět u piva? Tady s ním můžete obchodovat. Přímo od stolu.