3. 7. 2017
Autor: Tomáš Křemenák, Michael Lapčík
Říká se, že každý barman má alespoň jednu oblíbenou whisky. V Baru, který neexistuje s tím souhlasíme, což je teda jasné, protože nás tahle kategorie zkrátka hodně baví. Aby z toho něco měli i naši hosté, slíbili jsme si, že trošku obměníme, a především rozšíříme naši nabídku těchto pálenek.
Začali jsme těmito třemi kousky. Všechny jsou něčím zajímavé a limitované – máme na skladě jen pár lahví.
Petr Křenek, zakladatel a organizátor pozoruhodného Whisky Festivalu v Malé Morávce, nechal k jeho loňskému ročníku nalahvovat skutečně unikátní festivalové plnění. Před mnoha lety si v palírně Springbank vybral celý sud whisky a jezdil za master destilerem průběžně kontrolovat, jak se pálence daří zrání.
Je to vždy trochu loterie, vybrat ten správný sud, který by měl být za několik let dát světu whisky s parametry splňujícími představy odběratele. Naprostá většina whisky je namíchaných z mnoha sudů, single cask je velmi raritní záležitost. Ale podařilo se.
Whisky nenabrala na agresivitě, zároveň ani nezploštěla. Alkohol v ní klesl na 42,7 procenta, je dobře pitelná s lehce citrusovými tóny, které jí dodal sud po bourbonu. Není nijak komplikovaná, ale stojí za to ji ochutnat. Vyrobilo se jí 213 lahví, které byly k dispozici na festivalu v Malé Morávce, a my jsme si jich pět vzali do našich polic.
Springbank se nepočítá mezi nejznámější palírny, ale zajímavá je jistě jeho příslušnost k nyní již velmi nepočetnému regionu Campbelltown. Tohle městečko se pyšní obrovskou palírnickou tradicí, která ale v toku času poněkud upadla a dnes zde narazíte už jen na tři destilérky. Přesto Campbelltown vedle Highlands či Speyside stále tvoří právoplatnou whisky oblast.
Velkého panáka tohoto unikátního plnění dostanete v BKN za 500 korun.
Jedna z celosvětově nejznámějších značek whisky, kterou jsme si v Baru oblíbili prakticky okamžitě, co jsme se tomuto krásnému destilátu začali věnovat. A tohle je ten pravý Macallan, jak má být.
Dvanáctileté zrání v sudech po Oloroso sherry pálence propůjčuje tóny vlašských ořechů, višní, čokolády a lehkou dřevitost. K dobré pitelnosti této elegantní whisky přispívá její 40% obsah alkoholu.
Bohužel tento povedený kousek dlouho nebyl na trhu k sehnání. Kvůli vysoké poptávce po whisky a ubývání skladových zásob musela řada výrobců včetně Macallanu u běžné produkce postupně přestat udávat stáří destilátu, navíc mizející sudy po sherry nahradily bourbonové. Velký panák tohoto Rollce-Royce mezi skotskými si v BKN dáte výměnou za 270 korun.
Další značka reprezentující diamantovou whisky ligu. Historicky se Longmorn primárně nevyužíval pro výrobu single malt whisky, ale přidával se do blendů, což tedy samozřejmě stále trvá. Říká se, že jí ve výsledné směsi stačí jen troška, aby ji ovlivnila docela významným způsobem. Je to ona třešinka na dortu, díky níž bude blend chuťově plný, zajímavý a vyvážený.
Kromě 48 procent alkoholu se v šestnáctileté Longmornce skrývají chutě sušených broskví, jablek a medu. To je ostatně dobrá základní charakteristika pro celý region Speyside.
Nám se na barový displej podařilo sehnat pár lahví z předchozího plnění, vydaného ještě předtím, než tuto whisky její majitel Pernod Ricard skokově zdražil zhruba o třetinu. Ono ani není divu, za kvalitu se prostě platí. My vám ji nabízíme za cenu 270 korun/velký panák.
K třetím narozeninám dostal Super Panda Circus nové koktejlové menu i hromadu interiérových úprav. Přijdete si zahrát se svým barmanem o drink?
Barmani a psychologie? V Super Panda Circusu startuje nové menu, tentokrát na téma archetypy.
23 brněnských gastronomických podniků, 23 drinků. To je podoba nového koktejlového menu brněnského Baru, který neexistuje.