Dobrovolníci šijí roušky v Huse na provázku

15. 3. 2020

Autor: Michael Lapčík

Foto: Adam Vodička

 

Naprostý nedostatek roušek v České republice o víkendu zažehl jejich dobrovolnickou výrobu. Dobrovolnické centrum se zformovalo také v prostorách divadla Husa na provázku na brněnském Zelném trhu, kde vznikla improvizovaná šicí dílna. Ta nyní vyzývá veřejnost k zapojení.

 

„Zájemci sem mohou přijít šít či darovat zbytnou látku. Potřebujeme stoprocentní bavlnu a bavlněné šňůrky. Šít můžete i doma. Pokud se vám nechce vycházet ven, pro hotové dílo si přijedeme,“ uvádí jeden z iniciátorů akce Adam Vodička.

První roušky v divadle v neděli odpoledne ušila necelá desítka dobrovolníků na pěti šicích strojích. Kapacita dílny by se měla v příštích dnech navyšovat, její dveře jsou otevřené všem zájemcům, kteří umějí šít, nebo zvládnou nastříhat látku. Účast od pondělka přislíbilo například několik pracovníků gastronomické skupiny Lidi z Baru, kteří po uzavření podniků hledají uplatnění.

 

Prozatím není jasné, jak by se dobrovolné činnosti dotklo vyhlášení celostátní karantény Vládou ČR. „V takovém případě budeme muset přemýšlet, jak v novém režimu provoz dílny zachovat, aby vše bylo legální,“ přemítá Adam Vodička.

 

Roušky se v Huse na provázku šijí z materiálu darovaného laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, hotelem Anybody, spolupracující prádelnou i ze sebraných bavlněných látek. Sběrné místo pro veřejnost je na vrátnici divadla. Sem mohou své výtvory nosit i lidé, kteří se rozhodli šít roušky v bezpečí domova. Ti najdou základní instrukce k tomu, jak roušku ušít, ve facebookové skupině Šijeme roušky v Brně.

Vyhotovené roušky z divadla i ty darované od domácích tvůrců putují do prádelny na desinfekci. O tom, kam je mají distribuovat, budou organizátoři iniciativy v nejbližších dnech jednat s brněnským magistrátem.

 

Pokud chcete s výrobou roušek v Brně pomoci, přidejte se k facebookové skupině Šijeme roušky v Brně, kde se domluvíte na dalším postupu.

 
Komentáře