Irská, termohrnky, espresso. Týden kávy je za dveřmi

27. 9. 2018

Autor: Monika Čeňková

 

První říjnový týden znamená každoročně pro brněnské kávomilce jediné – zvýšenou hladinu kofeinu v krvi. Může za to již tradiční festival Týden kávy, jehož osmý ročník startuje v pondělí 1. října. A protože jednou ze 4pokojových lásek je nepochybně káva, vrcholí zde pod nepřetržitým dohledem neonového srdce přípravy na festival již v těchto dnech. Je tedy na čase vypustit do světa malou ochutnávku toho, na co se mohou hosté těšit. „Další informace budeme postupně servírovat na našem facebooku,“ vyzývá personál 4pokojů k ostražitosti.

Studovna kavárenských povalečů

K vysedávání u kávy neodmyslitelně patří nějaké to čtení. Noviny, časopisy, knížky. 4pokojová knihovna tak denně čelí náletům kavárenských povalečů, kteří si nestihli přihodit do batohu čtivo vlastní. Na první říjnový týden však čtenářský koutek prodělá kosmetickou obměnu. Vrátí se do něj všechna čísla kávových magazínů, která ve 4pokojích zvládli archivovat. V denních hodinách navíc budou k dispozici i kávovou tematikou provoněné knihy ze soukromého barmanského archivu!

 

(Ne)existující espresso

Nejeden milovník espressa se již ve 4pokojích naučil pít filtrovanou kávu. To, že tady kromě piccola neexistuje ani espresso, už tedy téměř nikoho nepřekvapuje. Při oslavách Týdne kávy se to na jeden den změní. Konkrétně při Espresso Pop Upu v podání kluků z milované pražírny Rebelbean, kteří se i se svým kávovarem stanou na jednu směnu součástí 4pokojového týmu. Připravujte si proto chuťové pohárky na shot silné kávy – espresso poteče proudem, a možná přijde i piccolo!

Druhá stage – Whiskey Bar, který neexistuje

Co by to bylo za barmanskou rodinku, kdyby už teď nepracovala na doladění speciální nabídky kávových drinků? Vedle těchto nových kávových koktejlů se v prvním říjnovém týdnu na 4pokojový pult vrátí také někteří oblíbenci ze starších menu. Kromě toho si 4pokojáci společně s kolegy z Whiskey Baru, který neexistuje pohráli s jedním z nejznámějších kávových koktejlů – Irskou kávou. A protože k irské kávě sedí útulná, domácká atmosféra mnohem lépe než divočejší 4pokojové večírky, najdete tenhle festivalový nápoj právě ve Whiskey Baru, který neexistuje. V Gorkého ulici si budete moct vybrat hned z několika verzí. Od méně alkoholické varianty postavené na likéru až po pořádně silný twist, jehož základem je kouřová whisky.

 

Ušetři (přírodu)

Stačilo pár dní na to, aby babí léto přepustilo své pozice podzimu, a někteří tak dnes ráno už museli škrábat čelní skla svých vozů. Začínající chladné počasí si zkrátka začíná říkat o kávu s sebou. Ohřát se při cestě do práce nebo školy kelímkem horkého nápoje se stává denním rituálem čím dál více lidem. Jen malá část z nich však chodí připravena se svým termohrnkem a každý den se pak v celkovém součtu zbytečně vyhodí obrovské množství kelímků. Téma snižování odpadu je stále diskutovanější a také ve 4pokojích chtějí přispět k tomu, aby se životnímu prostředí alespoň trochu ulevilo. Proto na Mezinárodní den kávy (1. října) začnou podporovat zodpovědné kávomilce vybavené vlastním termohrnečkem. Kdo si přijde pro kávu s sebou a ušetří jednorázový kelímek, zaplatí za ni v podstatě symbolickou cenu. A co víc, Týdnem kávy to sice začne, ale rozhodně neskončí!

 

Co dál

Týden kávy letos poprvé překonal brněnské hranice a stal se celorepublikovou událostí. Kompletní program naleznete na tydenkavy.cz.

 
Komentáře