Pořadatel: Vítěz českého World Class má na světovou osmičku!

28. 5. 2014

 

„Doufal jsem jenom v to, abych si tady neudělal ostudu nějakou hloupou chybou,“ tvrdil barman pražského Black Angel’s Jaroslav Janoušek, když si v úterý večer chodbami pětihvězdičkového hotelu Augustine na Malé Straně nesl velký skleněný pohár. Trofej pro vítěze národního kola Diageo World Class, zřejmě nejprestižnější individuální soutěže pro barmany na světě. V České republice se tohle mistrovství letos konalo historicky poprvé.

 

Jaroslav Janoušek se radoval z trofeje.

Jaroslav Janoušek se radoval z trofeje.

Jaroslav tak bude Česko reprezentovat na přelomu července a srpna v globálním finále ve společnosti padesátky nejlepších barmanů z padesáti zemí. Organizátoři jej letos situovali do prostředí skotských palíren whisky, poté naplánovali přesun speciálním vlakem do Londýna. „V hlavním městě Británie jsem už byl, Skotsko naopak bude má premiéra,“ přiznal český šampion ve vítězné euforii.

 

Jeho cesta k titulu byla příslovečně trnitá. Pořadatelé při zadání lokálního kola prověřili čtyři desítky barmanů, z nichž vybrali nejlepší patnáctku pro úterní pražské finále rozdělené do tří disciplín. V té první měli účastníci za úkol připravit vylosovaný koktejl založený na ginu a navíc k němu vymyslet svou vlastní obměněnou variantu.

 

Popustit uzdu fantazii mohli díky plnému stolu různých láhví a několika bednám běžného i exotického ovoce, zeleniny a dokonce také květin. Anglické prezentace barmanů porotcům a chrastění šejkrů ve venkovním prostředí hotelové terasy občas přehlušil hlasitý hrom a na chvíli dokonce i krupobití.

 

Dál mohlo pokračovat jen deset nejlepších, ze zbytku vyzařovalo očividné zklamání. „Nemyslím si, že jsem udělal nějakou velkou chybu. Konkurence prostě byla velice silná. Třeba se mi v příštím roce bude dařit lépe,“ zhodnotil své vyřazení Jaroslav Modlík z pražského AnonymouS baru. Prezentoval se klasickým koktejlem gimlet a jeho twistem doplněným o sezónní ingredience – čerstvé maliny, citronovou trávu a tymián.

 

10Další pětice se loučila po druhé disciplíně. Ta se zabývala „food pairingem“, tedy párováním jídla a pití. Účastníci se snažili připravit koktejl vhodný k jednomu ze tří servírovaných pokrmů. Kuchaři se blýskli marinovanou grilovanou zeleninou ve složení paprika-cuketa-lilek, marockou chobotnicí se španělskou uzeninou chorizo a třetí variantu představovala specialita místní kuchyně – domácí vepřová klobása se svatotomášským pivem, které pro hotel vaří pivovar Matuška, podávaná na opět domácím vločkovém chlebu s tradičním salátem ze strouhaného křenu a jablek. Staročesky pojmenovaný vejmrda. „Já vám ten název říkat nebudu, přece jen sedíme v místě, kde stával klášter. Kdo ví, ať pošle tichou poštou,“ vyzval soutěžící šéfkuchař hotelové kuchyně Robert Loos.

 

Posledních pět statečných pak poměřilo síly za pultem hotelového baru. Finalisté ve skvělé atmosféře míchali drinky inspirované americkým filmem Snídaně u Tiffanyho. Už jen promyšlenými příběhy a nápaditým servírováním ukázali, jaký potenciál současná česká barová scéna skýtá.

 

Například celkový vítěz Jaroslav Janoušek podával svůj koktejl z citronové vodky Ketel One, pomerančového likéru Grand Marnier, vajíčka a jogurtu v úhledném dárkovém balení s několika doplňky. „Téma finálového drinku jsme věděli asi dva týdny dopředu. Abych se správně inspiroval, díval jsem se na ten film šestkrát,“ uvedl s úsměvem vítěz. Top 5 výkony ostatně můžete zhlédnout na našem videu.

 

Hlavní pořadatel českého Diageo World Class Petr Kymla na after party přiznal, že první ročník se neobešel bez drobných porodních bolestí. „Půlroční prací jsme však získali obrovské zkušenosti, které v příštím roce rozhodně zúročíme. Otevřeně říkám, že na začátku o World Class vědělo osm zasvěcených barmanů. Nyní je to celá komunita,“ konstatoval.

 

 

TOP 5

Jaroslav Janoušek, Black Angel’s

Robin Kolek, Hemingway

Milan Zaleš, Bugsy’s

Tomáš Melzer, Hemingway

Eduard Ondráček, Bonvivant’s

Doplnil, že celá finálová patnáctka odvedla velmi kvalitní práci. „Prezentovala se dobrou technikou, kvalitními drinky a hlavně perfektní angličtinou. Sami porotci přiznali, že taková jazyková úroveň rozhodně není v mnoha jiných zemích normou. Top pětka byla natolik našlapaná a vyrovnaná, že do poslední chvíle nebylo jasné, kdo zvítězí,“ informoval Petr Kymla.

 

Podle něj není utopií pomýšlet v celosvětovém měřítku na solidní umístění českého zástupce. „Z padesátky jich dál postoupí šestnáct a pak osm. Jarda je zkušený a kvalitní barman. Může se do top osmičky dostat,“ věří Petr Kymla.

 

O tom, že čeští barmani se ve světě neztratí, je přesvědčen i porotce a někdejší celosvětový šampion soutěže, slovenský Erik Lorincz. „Čeští barmani mají konečně možnost předvést svůj talent. Když jsem se účastnil světového finále, chyběli mi tam,“ doplnil šéfbarman londýnského Savoye, který mimo jiné navrhoval Martini pro bondovku Skyfall.

 

Video z první disciplíny

Video ze druhé disciplíny

Video z TOP 5

Foto z první disciplíny

Foto ze druhé disciplíny

Foto z TOP 5
Komentáře