S dobrým pitím v kuchyni aneb Barman za plotnou

25. 4. 2016

Autor: Matěj Coufal

 

Gastronomie a alkohol byly od nepaměti dobrými kamarády. Existuje přehršel receptů vyžadujících láhev vína, panáka koňaku, kapku sherry nebo rovnou celý hrnec armaňaku. Spousta lidí se ale vaření s pomocí alkoholu vyhýbá. My se vás proto pokusíme navnadit tím, co nám chutná, a vy možná příště zkusíte k večeři ukuchtit něco z následujících tipů.

 

Slávky na víně

Slávky v českých spižírnách a kuchyních stoupají na popularitě. Přispívá k tomu fakt, že čerstvost mušlí v některých prodejnách je zkrátka ohromující. Jejich příprava bývá neskutečně jednoduchá a rychlá, navíc ponechává prostor pro kreativitu. Vývar ze slávek volá po bílém víně, můžete však využít i suché sherry v kombinaci se smetanou.

 

gravlax

Okořeňte rybu pálenkou. Foto: Wikipedia

Gravlax

Gravlax neboli marinovaný losos je neskutečnou chuťovou bombou původem z Norska. Část lososa naložíte do směsi soli, cukru a kopru a necháte pár dní uležet. Recept se dá vylepšit panákem vodky, ta nás ale chuťově moc nebaví. Vyzkoušeli jsme proto recepturu s ginem a akvavitem – tradiční norskou pálenkou z bylinek, v níž převažuje kmín a kopr. Když přihodíte do marinovací směsi i nějaké oblíbené koření (za nás bílý pepř), máte výborný kus ryby k míchaným vajíčkům na snídani nebo na chleba ke svačině!

 

Šneci s koňakem

Tahle skvělá chuťovka, kterou podáváme v Super Panda Circusu, v lidech často vyvolává pocit náročné přípravy. To vůbec není pravda! Šneci jsou k dostání nejenom čerství, ale i mražení, nebo naložení v solném roztoku. To už je potom příprava jednoduchá. Rozpustíte si máslo, vhodíte oblíbené bylinky, přidáte panáka koňaku a šneky na pánvi prohřejete s touto směsí. Podávejte na toustu a užijte si chuťovku doprovázející třeba večerní film.

 

cupcake

Sladké a bourbonové… Foto: Sweetmivi.com

Klobásky na pivu

Všichni víme, že guláš je nejlepší na pivu. I když ho vypijete víc, než ho dáte do guláše. Co takhle zkusit na večeři zapéct zvěřinové klobásky s kvalitním černým pivem? Na pekáč hoďte i brambory a zeleninu, a ani ne za půl hodiny máte na stole dobré jídlo bez náročné přípravy.

 

Bourbon je na sladký

Díky sladké chuti z vydestilované kukuřice se bourbon/Tennessee whiskey skvěle hodí nejenom k masu, ale i do pečených sladkostí. Cupcaky a muffiny posunete o level výše, pokud do těsta přilijete trošku Jacka!

 

Čiré štěstí z Olomouce. Foto: Facebook

Oheň a gril

Flambování vypadá jako kuchařská show beze smyslu. Prudký žár a použitý alkohol ale ve skutečnosti dodá jídlu nový kus chuti. Zkuste si svoje kuře flambovat na Becherovce a uvidíte sami. Grilování je dobrý jenom tehdy, když přijde i na pivo. Hoďte ho do marinády. Nebo víno? Bůček naložený v Jägermeisteru? Buďte kreativní a udělejte si to hezký.

 

Poznámka z Hané

Nedávno jsme se stavili v Entrée Restaurant v Olomouci. Mají tam skvělý dezert z panna cotty, křenové zmrzliny, kopru, a celý je to před vašima očima zastříknutý OMG ginem od pana Žufánka. Jalovcová pálenka celé jídlo vyzdvihne na něco tak neuvěřitelného, až máte konečně pocit, že opravdové a čiré štěstí doopravdy existuje.

 
Komentáře