Výzva českým barům: Otevřete se světu!

15. 3. 2016

Autor: Michael Lapčík

 

„Kdo by to byl čekal, že ve městě jako je Brno, které leží kdoví kde, funguje takový bar?“ Tu větu pronesl zhruba před týdnem Philip Duff, vysoce postavený činovník festivalu a nejprestižnější světové barové ankety Tales of the Cocktail.

 

Stalo se to na Islandu, kde se tou dobou konal druhý ročník barmanského setkání Reykjavík Bar Summit. Mezi dvacítkou zúčastněných barových týmů byl jediným reprezentantem středo- a východoevropského prostoru brněnský Super Panda Circus.

 

island2

Na Islandu se zastavil také Tom Zyankali, chemik, který si v Berlíně otevřel bar. Snímky: Reykjavík Bar Summit

Můžeme tedy čekat, že české nominace na neworleanských „Talesech“ rozšíří progresivní brněnští mixologové? To bychom až příliš odvážně předvídali. Z jihomoravské metropole každopádně nyní zní jednoznačná výzva všem českým kolegům: Účastněte se podobných akcí také!

 

„Naše barová scéna je zajímavá i v celosvětovém měřítku. Bude prima, pokud se při takových příležitostech odprezentuje co nejvíce českých barů, které mají co nabídnout,“ myslí si spolumajitel Super Panda Circusu Adam Vodička.

 

Podle něj česká scéna nijak nezaostává za světovým pelotonem a tímto způsobem se mu může otevřít a poodhalit, co všechno se ve střední Evropě děje.

 

Ostatně jen několik málo dnů po skončení islandského minifestivalu do Pandy přijel jeden z jeho účastníků – šéfbarman Timo z amsterdamského Door-74. Některé zúčastněné bary pak zvažují, že by si do Brna zaskočily na guest bartending. „Za těch pár dnů se otevřela celá řada možností. Potěšilo nás také, že některé z evropských týmů o nás už slyšely a dokonce se na nás i těšily,“ dodává Adam Vodička.

 

Upozorňuje ale, že summit na severském sopečném ostrově nebyl pouhým networkingem a překotným naháněním kontaktů. Spíše přátelským setkáním s vyměňováním nápadů a praktickými semináři.

 

island3island1

 

„Nejzajímavější se mi zdál ten od výrobce bitterů Averyho Glassera. Upozorňoval na to, že je sice potřeba implementovat v barech módní novinky, ale nesmí se tak dít bez rozmyslu. Přidal šokující příklad z Ameriky, kde se v některých barech objevily tabákové tinktury. Přitom stačí pozřít jen pár kapek této jedovaté tekutiny, aby vás stihla smrt.“

 

Zástupci barové pohostinnosti se v Reykjavíku také utkali v barmanské soutěži. Vyhrál ji tým helsinského baru A21 Decades.

 
Komentáře