Za kulisami: Lidi z Baru nafotili Slastnou lovestory

2. 5. 2019

Autor: Iva Strouhalová

 

Každý má svoji Slast. Pro Romana Čierného je to focení cosplay – umělců a nadšenců, kteří v neuvěřitelně propracovaných kostýmech ztvárňují komiksové a fantasy hrdiny. Tentokrát však dostal úkol kapánek jiný – ukázat skrze svůj objektiv brněnský bar Slast, a stát se tak Slastným fotografem měsíce května. Barový labyrint na Zelném trhu bude na jeden měsíc plný kouzel a fantazie. A že je ten máj, můžete se těšit i na pořádnou lovestory.

Že má focení baru a cosplay asi tolik společného jako vodní dýmka se světelným mečem? Budete se možná divit, ale podle fotografa Romana Čierného je pojítko naprosto jasné. „Oboje má přesně daný příběh. Když fotím cosplay, vždycky vymýšlím dějovou linku a u každé fotky dopředu vím, co se na ní bude dít. Za postavami stojí nějaký velký příběh, který prostřednictvím fotografie vyprávím. A stejně tak jsem postupoval u Slasti,“ vysvětluje Roman, kterého k nezvyklé fotografické disciplíně přivedlo mimo jiné jeho grafické umění.

 

„Mám za sebou spoustu let úprav fotografií, a díky tomu dokážu postavy zasadit do jejich vlastního prostředí. Speciálně u cosplay je samotné focení jen půlka práce. Pak přijdou retuše, montáže, efekty… I se Slastí jsem se v tomhle směru vyřádil,“ chválí si milovník komiksů, který v oblasti retuše školí i další fotografy.

Ve Slasti vytvořil patnáct snímků, které budou na Facebooku a Instagramu vyprávět příběh podivné lásky, která se jednoho večera mezi všemi těmi farci, koktejly, světélkujícími zdmi a francouzskými křesly zrodila. Inspirací mu byla mimo jiné filmová klasika pro pamětníky Dívka v modrém, ve které Lídu Baarovou přestane bavit být jen portrétem šlechtičny a vystoupí z obrazu. A protože Slast je uměleckých pláten plná (a ještě k tomu magická), i tady dívky z obrazů ožívají. V reálném světě ale čeká spousta nástrah, z nichž ta největší je láska… Víc už ale prozradit nemůžeme!

Aktéry příběhu se opět stali Lidi z Baru – ti, kteří Vás večer co večer obsluhují ve Slasti, Baru, který neexistuje nebo třeba v Super Panda Circus. A jak se fotí banda barmanů, kteří celý večer běhali po place a za sebou mají tři hodiny spánku? „Nejdřív to byla dost anarchie a všichni se sháněli hlavně po kafi,“ směje se fotograf. „Ale potom se rozjeli a byli skvělí. Většinou pracuju se zkušenými modelkami, které už přesně ví, jak se postavit nebo zatvářit, aby vypadaly krásně, a dělají přesně to, co potřebuju. Tohle bylo mnohem živelnější. Navíc málokdy fotím s tolika lidmi pohromadě, takže to byla velká legrace i výzva,“ říká Roman.

 

Lovestory na pokračování bude vycházet co dva dny na Slastných sociálních sítích. Tak sledujte Slast na Facebooku a Instagramu, ať Vám to dobrodružství neuteče!

 
Komentáře